Na vabilu na super-truper zabavo naše poslovne skupine (1,2,3,4), ki se ima zgoditi čez teden dni, piše med drugim: dress code: be yourself.
Kul.
A res?
Trenutno sedim na predavanju na poslovni šoli Bled, kjer sedimo sami oblekarji. ‘Suits’ je izraz, ki mi ga je pred leti za to vrsto ljudi zaupala prijateljica z Madžarske.
Torej, sem oblekar oz. ‘suit’ ali sem ‘be yourself’?
Dejansko sem zase prepričan, da sem sam sebi podoben, torej ‘be yourself’, tudi če sem ‘suit’. Grega temu pravi ‘Si kar si’. Isto na drug način govorijo tudi Dejan, Peter, Eva in kompanija.
Pingback: chineseman
Pingback: elchinas
December 15, 2008 at 22:44
Ja, če imaš idejo za odličen post, pa ga zapišeš (namenoma ali ne) z luknjami, ga dopišejo zvesti bralci.
December 15, 2008 at 16:02
@petra
Tole je pa že kar za na tvoj blog. Hvala vsem komentatorjem, tole je zagotovo moj doslej najbolj kakovostno komentiran zapis.
December 15, 2008 at 15:21
če si, kar si, pač ni pomembno, kaj oblečeš. enako velja zate. in morda celo velja, da bolj kot si, kar si, več svobode si lahko privoščiš.
jaz sicer uporabljam izraz “kravatkarji”, za tiste, ki se večinoma ne glede na priložnost in svobodo izbire pač oblečejo v obleko (po možnosti vključno s kravato). verjamem, da je za to n razlogov, eden od teh je gotovo tudi lastnost, ki jo omenja had (bolj resni, …, brez tiste prave energije), drugi ta, ki ga omenja Danilo (olajša odločanje …) itd.
res je, uniformiranost vse skupaj precej poenostavi, in tudi pri ženskah svoboda ni tako “osvobajajoča” kot se zdi. tudi ženskam je lažje obleči siv ali črn kostim (joj kakšna dolgočasna beseda :)) v eni izmed variacij, kot pa imeti svoj stil. lasten stil zahteva več razmišljanja (o sami priložnosti, kombinacijah kosov obleke že pri samem nakupovanju…), predvsem pa veliko mero dobrega okusa, smisla za kombiniranje, materiale ipd. in tudi denar seveda (v omari rabiš večji nabor vsega in za izvirne kombinacije moraš izbirati dražje znamke).
danes velika večina priložnosti dopušča eno (varno in dolgočasno) ali drugo (bolj pogumno) izbiro. in tako vsi dogodki zgledajo veliko bolj pisano kot bi sicer, izkušnje pa nas učijo, da je pravil vedno manj. a vendarle ne glede na možne razloge, ki se jih zavedam, zamerim moškim, ki raje oblečejo obleko namesto casual kombinacije (še posebej, če gre za ceneno obleko!), če priložnost prvega ne zahteva oziroma se celo nagiba k drugi varianti. sploh se pa na dogodkih, kjer so bolj ali manj množice, lahko res izrazi le tisti, ki ima zelo dobro obleko in jo zna tudi zelo dobro nositi.
December 15, 2008 at 12:46
@mitja mavsar
moje besede
@sunshine
tvoje besede
obema, hvala 😛
December 15, 2008 at 11:37
Zdi se mi, da obleka popestri človeka. In prav fajn mi je, če nekoga vidim v službi v vsakdanji obleki, potem pa na žuru ali kje drugje drugače oblečenega, s poudarkom.
Posebne priložnosti so antropološko dejstvo. Posebne priložnosti imajo funkcijo. Če pa se nekdo za takrat obleče posebno ali ne, naj bo dandanes, za razliko od indijanskih plemenskih rajanj, povsem njegova odločitev.
Sam se zelo dobro počutim v kavbojkah, odlično pa tudi, ko se malce zrihtam. V obeh primerih pa sem myself.
Obremenjevanje z obleko se mi zdi mimo v eno ali drugo smer. Govorjenje, češ da je nekdo prefensi oblečen, je tako zelo brezvezno, kot obrekovanje, da je nekdo preslabo oblečen. Nekomu, ki je zategnjen, tudi sproščeno oblačilo ne pomaga. Nekoga, ki je sproščen, pa tudi najbolj črno črna obleka ne zategne.
December 13, 2008 at 22:11
Modni stil “be yourself” je hudo zajebana reč, če je ta “be yourself” znatno drugačen od mainstreama in hkrati nimaš denarja ali pripravljenosti zapravljati za hudo fancy ali custom made obleke.
Jaz imam s tem recimo strašno velike probleme, pa vsak ki me osebno pozna ve, da nisem fashion freak. Dovolj je že to, da ti npr. niso všeč špičaki v sezoni, ko povsod naokrog kraljujejo špičaki. Taka malenkost, pa nakupovanje čevljev takoj postane mission impossible. 🙁
Drugače pa mi ima izraz “oblekarji” kar precej slabšalen prizvok, medtem ko ga “suits” nima. Pod izrazom suits si pravzaprav enakovredno predstavljam dve skupini moških; tako tiste, ki jim je obleka stil življenja na negativen način (oz. kot je had omenil: “bolj resni, bolj odrasli, malce zadrti na trenutek, brez tiste prave energije”), kot mlade, sposobne in karizmatične poslovneže, katerim dobra obleka le še doda ščepec že tako prisotnih karizme, samozavesti in privlačnosti. Well… ti nisi med prvimi. 😉
December 13, 2008 at 21:49
@Danilo
Kaj potem praviš na Davida Cronenberga v filmu Muha, ali na Steva Jobsa v firmi Apple? Oba non stop v istih cotah!
December 13, 2008 at 00:17
Včasih sem prav žalosten :-), ker imamo moški tako malo svobode, če želimo biti elegantno / formalno oblečeni. Pri ženskah sicer so neka pravila, a spekter možnosti je bistveno širši.
Pravzaprav nihče ne ve natančno, koliko je res treba biti formalen v določenih okoliščinah. Še v moji najbolj nenavadni oblačilni izkušnjo – večerji s švedskim kraljem – kjer je bil dress code “white tie” (celo večnost sem potreboval, da sem ugotovil, da je to frak in beli metuljček) je bil najmanj eden z obleko in modrim metuljčkom).
Nekje sem prebral, da večje osebnost kot si, bolj odštekano obleko si lahko privoščiš.
Do neke mere se mi zdi neumno slediti tej uniformiranosti in iščem svoj stil, v katerem bi se dobro počutil. Po drugi strani pa ti uniformiranost olajša odločanje. Kakorkoli že – strinjam se – bodi kar si, v čemerkoli že si.
December 12, 2008 at 17:07
@had
To je poklon, kakršnih ne dobim prav pogosto. Preferiram sicer punce, ampak če je od tebe, potem je tudi kup 😛
@Petra
Na zabavi Domence bom jasno v ‘normalni’ opravi. V zapisu trdim le to, da je pri meni enega in istega človeka dobiti v različnih embalažah.
December 12, 2008 at 15:19
moj letošnji december ne bo ravno žurerski, bom pa drugim pametovala … na žurko s takim dresscodom v obleki? ti? hm … sej ti paše in še vedno si to ti, ampak … dej ne no 🙂
December 12, 2008 at 12:30
suits se mi zdi bolj izraz za ljudi, ki jim obleka gre z njihovim znacajem.. bolj resni, bolj odrasli, malce zadrti na trenutek, brez tiste prave energije..
kajti ce nekdo, ki ne pase v to skupino oblece obleko, se bo to krepko poznalo..
men se ne zdis ravno suit tip 🙂